Głos Seniora nr 33, październik 2017

Szanowni Państwo,
Czytaj tu „Głos Seniora”  nadeszła jesień, a wieczory z dnia na dzień robią się coraz dłuższe. Pogoda również nie zawsze zachęca do wychodzenia z domu. Na szczęście, z najnowszym Głosem Seniora jesienna nuda Państwu nie grozi!
W tym numerze przedstawiamy sylwetkę niezwykłej osobowości i wybitnego naukowca, prof. Ireny Ponikowskiej, która zdradza nam tajniki uzdrowiskowości, balneologii i mocy polskich uzdrowisk. Rozwija się również kampania „Stylowa Seniorka” – w tym numerze prezentujemy kolejne zdjęcia modnych i pięknych seniorek. Miło nam również poinformować, że zorganizowane przez nas Pokazy Mody 60+ z udziałem stylowych seniorek (w Krakowie i w Warszawie) bardzo spodobały się publiczności i będziemy je powtarzać.
Za nami bogaty sezon wydarzeń skierowanych do seniorów. Polecamy Państwu zwłaszcza fotorelację z organizowanych przez nas IV Ogólnopolskich Senioraliów w Krakowie, które zgromadziły w tym roku rekordową liczbę uczestników – ponad 1500 osób! Głos Seniora był obecny na wielu innych wydarzeniach – m.in. Warszawskich Dniach Seniora, Praskich Senioraliach w Parku Polińskiego, Jarmarku Kreatywności w Parku Saskim czy Forum III Wieku w Nowym Sączu oraz Forum Ekonomicznym w Krynicy.
W dziale „Myśl zdrowo” Beata Klamińska radzi, jak wrócić do normalnego funkcjonowania po zawale serca. Pomocne z pewnością okażą się też uwagi pani Agnieszki Momory dotyczące profilaktyki chorób układu krążenia przy zastosowaniu odpowiedniej diety. Temat profilaktyki rozwija w swoim artykule nasza ambasadorka, pani Anna Boraczyńska (87). Z kolei praktycznych porad na temat dbania o aparaty słuchowe udziela na naszych łamach pan Jarosław Dębski. Głos Seniora kontynuuje również kampanię „Przegonić smutek”, a swoimi historiami walki z depresją dzielą się seniorki: Helena i Magdalena.
Jednym ze sposobów na jesienne przygnębienie może być troska o własny ogródek czy działkę. W tym numerze radzimy również, jak zadbać o nią jesienią, a także, jakie kwiaty posadzić, by taras czy balkon wyglądał równie pięknie jak w pełni lata. Prezentujemy również zdjęcia naszych czytelników na swoich działkach.
Jednak najlepszym sposobem na to, by na nowo odnaleźć sens życia i poczuć się potrzebnym jest zaangażowanie się w pomoc innym. Wie o tym najlepiej bohaterka naszego tekstu, pani
Helena Gajda, zapalona społeczniczka. Zapraszamy również do lektury relacji z nietypowej, bo sportowej – akcji charytatywnej seniorów z Kęt.
W końcowej części Magazynu znajdą Państwo informacje o tym, jak uzyskać Ogólnopolską Kartę Seniora. OKS posiada już ponad 110 tys. osób, a na jej posiadaczy czekają zniżki w ponad 1000 punktach w całej Polsce. Już 55 gmin przystąpiło też do naszego programu Gmina Przyjazna Seniorom, wydając z nami lokalną edycję Ogólnopolskiej Karty Seniora.
Jesień sprzyja udziałowi w konkursach: Stylowa Seniorka i Przegonić smutek. Zapraszamy Was do przesyłania zdjęć w swoich codziennych stylowych kreacjach, a także do podzielania się historią swojej walki z depresją i przesłania nam rozwiązania zamieszczonej w numerze krzyżówki. Dziękujemy za wszystkie przesłane do nas listy, zdjęcia i historie.
Zapraszamy Państwa również do współtworzenia Głosu Seniora, a organizacje seniorskie i samorządy do przystąpienia z nami do Programu Gmina Przyjazna Seniorom.

Łukasz Salwarowski