24-26.08.2016 r. Letnia Szkoła Rad Seniorów w Jachrance – nasz pobyt

W Szkole Letniej Rad Seniorów w Jachrance uczestniczyło czworo przedstawicieli serockiej Rady Seniorów: Zdzisław Hirsz, Elżbieta Korec-Paczuska, Maria Wal i Stefan Woźniak.

Fundacja Zaczyn, organizatorka Szkoły, zaprosiła do Jachranki przedstawicieli 15 Rad Seniorów z Mazowsza, by wspólnie uczyć się i zdobywać nowe samorządowe kompetencje. Były to trzy dni wypełnione szkoleniami i warsztatami, ale nie zabrakło też zabawy i wycieczek edukacyjnych. Odbyło się to w ramach projektów „Senior, Obywatel, Radny…” i „Profesjonalne Rady Seniorów na Mazowszu”, finansowanych ze środków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu ASOS na lata 2014-2020.

W ciągu trzech dni, wspierani doświadczeniem specjalistów – trenerów, szkoleniowców, ekspertów – uczyliśmy się dobrych praktyk w pracy prosenioralnej. Czerpaliśmy wiedzę od specjalistów, ale także od siebie nawzajem. Stworzyliśmy listę projektów, które teraz będziemy mogli realizować u siebie: koperty życia, kluby seniora, spotkania integracyjne, dzienne punkty pomocy, karty zniżek dla seniorów, ekonomia społeczna, miejsca przyjazne seniorom, konkurs ogólnopolski „Zauważeni” – jest z czego wybierać. Zresztą to tylko niektóre z licznych pomysłów. Już wkrótce seniorzy z miasta i gminy Serock będą mogli przekonać się, że wyjazd naszej grupy do Jachranki nie poszedł na marne.

Zajęcia były bardzo różnorodne i uczestniczyliśmy także w warsztatach, na przykład: autoprezentacja i mowa ciała, skuteczna komunikacja przy rozwiązywaniu napięć w grupach, fotografia cyfrowa, komunikacja internetowa, emisja głosu, umiejętność negocjacji i mediacji.
Wzajemne więzi zacieśnialiśmy w wolnym od zajęć czasie i dodatkowo na atrakcyjnej wycieczce do Pułtuska. Pływaliśmy gondolami po Narwi, zwiedzaliśmy Dom Polonii i piękną Bazylikę. W drodze powrotnej  uczestnicy wycieczki podziwiali serocki Rynek z okien autokarów, a krótką historię Serocka przedstawili: Elżbieta Korec-Paczuska i Stefan Woźniak.

Warto zauważyć, że pracowaliśmy międzypokoleniowo,ponieważ Fundację Zaczyn reprezentowali wyłącznie przedstawiciele pokolenia naszych dzieci.Trzydniowe spotkanie zakończyliśmy dyskusją o na temat powołania Mazowieckiego Zrzeszenia Rad Seniorów. Do tego tematu wkrótce wrócimy na naszej stronie internetowej. (sw)

 

Foto: Weronika Piotrowska, Stefan Woźniak