stop_covid

Czekasz na szczepienie? Zadbaj o swoje bezpieczeństwo z aplikacją STOP COVID

Od dziś część obostrzeń została warunkowo poluzowana. Nie znaczy to, że powinniśmy być mniej ostrożni. Wręcz przeciwnie. To dobry moment, by zacząć korzystać z aplikacji STOP COVID, która może zapobiec kolejnym zakażeniom. To działa!

Korzystaj z aplikacji, to działa – zaapelowali w tym tygodniu naukowcy z brytyjskiego The Alan Turing Institute. Jak dowodzą w swoich badaniach – wzrost liczby użytkowników brytyjskiej aplikacji NHS COVID-19 app (która działa tak samo jak nasza) o każdy 1% przekłada się na spadek infekcji nawet o 2,3%! Na tej podstawie brytyjski resort zdrowia oszacował, że aplikacja zapobiegła około 600 tysiącom nowym infekcjom.

Cudze chwalicie…

Niemcy mają Corona-Warn-App, Irlandczycy – COVID Tracker, Włosi – Immuni, Łotysze – Apturi Covid, Duńczycy – Smitte|stop, Chorwaci – Stop COVID-19, a Brytyjczycy wspomnianą już NHS COVID-19 app. My mamy – STOP COVID – ProteGO Safe.

Co różni te aplikacje? Nic. Może poza liczbą użytkowników. Do tej pory STOP COVID – ProteGO Safe pobrało ponad 1,8 miliona osób. Brytyjską NHS Covid-19 app – 21,7 miliona, niemiecką Corona-Warn-App ma 25,4 miliona użytkowników.

Wszystkie te aplikacje mają jeden podstawowy cel: powiadamiają obywateli danego kraju, w którym zostały wydane, o kontakcie z koronawirusem. Wszystkie też bazują na tych samych mechanizmach i technologiach. 

STOP COVID – ProteGO Safe przede wszystkim, podobnie jak inne europejskie aplikacje, wysyła powiadomienia o kontakcie z koronawirusem.

Znajdziecie w niej także m.in. aktualne informacje o sytuacji epidemiologicznej w poszczególnych powiatach, dane dotyczące liczby zachorowań i test oceny ryzyka zachorowania, który warto regularnie wypełniać. Wkrótce kolejna aktualizacja – w naszej aplikacji znajdziecie też aktualne informacje o liczbie wykonanych szczepień.

Aplikacja to obok noszenia maseczki, zachowywania dystansu i dbania o higienę, kolejny element ochrony przed koronawirusem. Nie zastępuje maseczki, ani podstawowych środków ostrożności. Uzupełnia je. Jak to robi? Wysyłając powiadomienia o kontakcie z koronawirusem. Jak pokazują brytyjskie badania – to działa!

Jeśli dzięki powiadomieniu zachowasz większą ostrożność, np. zrezygnujesz ze spotkania z rodziną lub

znajomymi – pomożesz ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa w Polsce. Dlatego stale zachęcamy Polaków do korzystania z tego narzędzia. Stale też udoskonalamy naszą aplikację.

STOP COVID – ProteGO Safe daje m.in. możliwość zapisania się na test, bez konieczności kontaktu z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej. Z tego udogodnienia mogą korzystać wszystkie osoby, które aplikacja powiadomiła o kontakcie z koronawirusem i których wynik dostępnego w aplikacji testu oceny ryzyka, jest niepokojący.

W aplikacji znajdziecie też m.in.:

  • informacje o statystykach zachorowań na COVID-19 w Polsce,
  • informacje o wykonanych przez aplikację kontrolach spotkań z osobami, które zgłosiły zachorowanie na COVID-19,
  • historię aktywności aplikacji (informacje o wykonanych kontrolach, wskazanych zagrożeniach, powiadomieniach systemowych).

Polska aplikacja jest tak samo bezpieczna jak jej inne, europejskie odpowiedniki. Co więcej – dzięki ciągłym pracom nad jej udoskonaleniem – swoim użytkownikom oferuje więcej funkcjonalności, niż inne wdrożone w Unii Europejskiej apki tego typu.

STOP COVID – ProteGO Safe jest także interoperacyjna – czyli współdziała – ze swoimi europejskimi odpowiednikami.