W ramach obchodów 600-lecia nadania praw miejskich chcielibyśmy przekazać mieszkańcom naszej gminy 600 sadzonek drzew. Posadzenie okolicznościowego drzewa na własnej nieruchomości jest żywą pamiątką tych jakże ważnych dla nas wszystkich obchodów. Posadzenie drzewa 600 -lecia będzie oznaką jedności z Miastem i Gminą Serock, sposobem integracji z historią naszego miasta, a także pamiątką na lata a nawet i przyszłe pokolenia.
Wystarczy przyjść do Urzędu Miasta i Gminy w Serocku, do pokoju nr 11,wypełnić deklarację udziału, a na wiosnę odebrać i posadzić sadzonkę drzewa we własnym ogrodzie.
Każdy, kto wypełni deklarację otrzyma pamiątkowy gadżet.
Wśród drzew do wyboru są następujące sadzonki:
Kasztanowiec czerwony – drzewo wolno rosnące dorastające do wysokości 15 m. Posiada rozłożystą koronę, jego liście są mniejsze niż u kasztanowca pospolitego, ciemnozielone i błyszczące. Kwiaty są koloru od jasnoróżowego do prawie czerwonego, wielkości do 20 cm. Drzewo jest odporne na suszę, dobrze znosi warunki miejskie.
Lipa drobnolistna – okazałe drzewo rosnące do 30 m wysokości. Posiada małe liście, spodem barwy siwej. Kwiaty zebrane po kilka w wierzchotki, kwitnie w okresie od końca maja do lipca. Kwiaty są bardzo miododajne, przez co często odwiedzane są przez pszczoły. Wyniki badań wskazują, że lipa drobnolistna posiada naturalną zdolność do kumulowania zanieczyszczeń mikropyłowych z powietrza.
Jarząb szwedzki – niskie drzewo, dorastające do 10 m. Drzewo zdecydowanie równi się od znanej wszystkim pospolitej jarzębiny. Liście tego drzewa są pojedyncze, jajowate a od spodu szarawo filcowane. Owoce kształtu jajowatego, barwy żółtobrązowej lub pomarańczowoczerwonej, na drzewie pozostają również zimą. Owoce są zimowym pożywieniem dla ptaków: jemiołuszek, gili, drozdów czy sójek. Bardzo ciekawe drzewo, które jest dekoracją w ogrodzie przez cały rok.
Głóg pośredni (odmiana Paul’s Scarlet) – małe drzewo o kulistej koronie. Dorasta do 6 m wysokości. Liście są drobne, ciemnozielone, błyszczące. Kwiaty bardzo dekoracyjne, okres ich kwitnienia przypada na przełom maja/czerwca. Kwiaty są pełne, barwy ciemnoróżowej, tworzą tzw. „pomponiki”. Preferuje miejsca słoneczne. Głóg jest bardzo odporny na zanieczyszczenie powietrza i tolerancyjny w stosunku do gleby.
Każde z drzew będzie opatrzone okolicznościowym certyfikatem, potwierdzającym okoliczności jego posadzenia – obchody 600-lecia nadania praw miejskich. Do udziału w akcji zapraszamy także ośrodki wypoczynkowe, instytucje a także inne podmioty posiadające nieruchomość na terenie gminy Serock.
Zachęcamy Państwa bardzo serdecznie do składania deklaracji, akcja trwa do chwili wyczerpania sadzonek. Szczegóły na temat akcji dostępne są pod numerem telefonu 22 782 88 40 lub ochronasrodowiska@serock.pl
Szczegóły akcji w Referacie Komunikacji Społecznej oraz Referacie Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa (pokoje 12 i 11) oraz pod nr telefonu 22 782 88 43 lub 22 782 88 40.