Dyniowe święto w Stanisławowie

7-10-2017r. Dyniowe święto w Stanisławowie odbyło się tradycyjnie w pierwszą sobotę października. Tegoroczny dyniowy festyn zorganizowany przez Radę Sołecką przy współudziale strażaków miejscowej OSP zgromadził wielu gości. Wśród nich znaleźli się uczestnicy konkursów i zawodów, których to popularne, ozdobne i niezwykle zdrowe warzywo nie tylko zachwycało wielkością, kształtami, kolorystyką, ale również inspirowało do tworzenia kulinarnych przysmaków czy dyniowych rzeźb.

Licznie przybyłych gości witała w imieniu organizatorów pani sołtys Anna Romanowska oraz powoła kapituły sędziowskie, które wyłoniły zwycięzców w konkursach „Rzeźba z Dyni”, „Dynia na słodko”, „Dynia inaczej” i w specjalnym konkursie pod patronatem Burmistrza Miasta i Gminy Serock „Dynia 600-lecia”, ogłoszonym z okazji jubileuszu 600-lecia nadania Serockowi praw miejskich. Pana Burmistrza Sylwestra Sokolnickiego reprezentowali i wręczali nagrody: pani Monika Ordak – Skarbnik MiG Serock oraz pan Tadeusz Kanownik – Sekretarz MiG Serock. Miłym akcentem dyniowego spotkania była obecność pana Tomasza Gęsikowskiego Dyrektora Centrum Kultury i Czytelnictwa w Serocku oraz występ Ani Malinowskiej – wychowanki pani Mai Radomskiej prowadzącej zajęcia wokalne w serockim Centrum, które zapewniło nagłośnienie imprezy.

Wspaniałe okazy dyń, dyniowe rzeźby oraz kuszące potrawy i ciasta czekały na ocenę 4 komisji, w komisji ”Dynia inaczej” Radę Seniorów Miasta i Gminy Serock reprezentowała kol. Maria Wal. W czasie prac tych komisji odbywały się tradycyjnie Zawody Sołectw o Puchar Jesieni. Zgłosiło się do nich 5 międzypokoleniowych, damsko – męsko – dziecięcych reprezentacji, które dzielnie walczyły o puchary i nagrody w rzucie strażackim kaloszem, w biegu z dynią i rzucie dynią do donicy. Wszyscy uczestnicy tej sportowej rywalizacji wykazali się niezwykłą wolą walki, kondycją i poczuciem humoru.

Ich zwycięzcy zostali nagrodzeni przez panią Annę zabawkami, balonikami i słodyczami. Drużyny dorosłych przedstawicieli sołectw z gminy Serock, walczących o „puchar jesieni”, obok dyń wykorzystywały dodatkowo strażackie buty, które fruwały wyjątkowo daleko.

Tymczasem zebrani na dyniowej imprezie mieszkańcy Stanisławowa i goście degustowali przepyszne zupy, zapiekanki, potrawki, kluseczki i ciasta przygotowane z dyń.
Na zakończenie spotkania w Stanisławowie wszystkim zwycięzcom i wyróżnionym w dyniowych konkursach zostały wręczone prezenty.

Dziękujemy pani sołtys i wszystkim osobom zaangażowanym w realizację wspaniałej jesiennej imprezy.(sw)

zdjęcia galerii Maria Wal plus zdjęcie ze strony www.serock.pl