Fontanna Muzyki – Mateusz Smoczyński Quintet

Niedzielny koncert 16 lipcA 2017 R. „Mateusz Smoczyński Quintet” podczas Fontanny Muzyki, to było niezwykle inspirujące spotkanie. Na Serockim rynku wystąpili czołowi muzycy polskiej sceny jazzowej – Mateusz Smoczyński (skrzypce, skrzypce barytonowe), Jan Smoczyński (fortepian), Konrad Zemler (gitara), Wojciech Pulcyn (kontrabas) oraz Michał Miśkiewicz (perkusja), promując najnowszą płytę „Berek”, która została zarejestrowana w grudniu 2016 roku. Płyta ta otrzymała w magazynie Jazz Forum pięć gwiazdek – najlepszą możliwą ocenę i ogromne wyróżnienie od Tomasza Szachowskiego z radiowej Dwójki.

Mateusz Smoczyński, który firmuje całość zespołu jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie i zwycięzcą II Międzynarodowego Jazzowego Konkursu Skrzypcowego im. Zbigniewa Seiferta. Występował na najważniejszych scenach i festiwalach jazzowych niemal na całym świecie. Mateusz inspiruje się szczególnie Johnem Coltrainem i wspomnianym wcześniej Zbigniewem Seifertem. Przy okazji płyty „Berek” skomponował dwa utwory. Aranżacje to jednak przede wszystkim wkład Jana Smoczyńskiego, który skomponował ich osiem. Dwa są wspólne i jeden zespołowy. Podczas koncertu mieliśmy okazje usłyszeć kompozycje takie jak: Berek, Mleko i miód, Pożegnanie z Teksasem, Gruby kot, czy Odcinki.

Uprzejmie dziękujemy naszej publiczności. Zarówno za obecność i za (jak to określił Mateusz Smoczyński), za uważne słuchanie.

tekst: Centrum Kultury i Czytelnictwa w Serocku
zdjęcia: Stefan Woźniak