Głos Seniora nr 29, Maj 2017

Nareszcie przez ciemne deszczowe chmury przebiło się słońce. Długo oczekiwany ciepły wiatr przywiał do Państwa domów zapach kwiatów, śpiew ptaków i przedwakacyjny Ogólnopolski Głos Seniora.
Promienie ciepłego słońca niosą ze sobą motywację do wzmożonej aktywności i czerpania z życia. Doskonale wie o tym, aktywistka seniorska, Lidia Jaźwińska. Uosobienie aktywności, dialogu i skuteczności w działaniu! Nasza ambasadorka w wywiadzie numeru mówi otwarcie, że nie można działać na zasadzie utartych, starych schematów i zamkniętej przestrzeni.
Klucz do szczęścia i samozadowolenia, to wyjście z zamkniętej przestrzeni do innych ludzi i działanie. Potwierdza to także Pan Piotr Cieszewski, który radzi, aby dać coś od siebie także młodemu pokoleniu. Jak wiemy samotność to główny problem naszych czasów. Niestety nasila się on po 60tce. Wychodząc naprzeciw, radzimy i pomagamy jak nie dać się samotności i związanym z nią smutkiem czy depresją. Poza aktywnością w promowanych przez nas organizacjach seniorskich, świetnym rozwiązaniem jest troska o własny ogródek lub działkę. Praktycznych porad jak ją prowadzić oraz jakie rośliny najlepiej sadzić, udziela nasz ekspert prof. Kazimierz Wiech z Uniwersytetu Rolniczego, a o duchowych doznaniach z tworzenia własnego ogródka – opowiada nasza niezastąpiona ambasadorka Eleonora Chmielarska (89) z Bochni.
Drugim proponowanym przez Was sposobem na samotność jest posiadanie własnego zwierzaka. Dziękujemy za wszystkie listy i zdjęcia Waszych pupili, które od Was otrzymaliśmy. Dzięki Wam kontynuujemy z pasją naszą kampanię „Zwierzak lekiem na samotność”.
W dziale „Myśl zdrowo” dzięki naszej ambasadorce Annie Boraczyńskiej (86) kontynuujemy bardzo popularne i ważne tematy chorób: demencji, Alzheimera oraz depresji. Ważny temat aktywności porusza także fizjoterapeuta-osteopata Przemysław Sekuła. Długo wyczekiwane słońce bywa zbawienne dla duszy, ale szkodliwe dla skóry. O tym jak z niego korzystać radzi nasza ekspertka dr kosmetologii Izabela Załęska. Natomiast nasz ambasador zdrowego stylu życia, maratończyk Marek Pilch (63) wspomina Maraton – Ateny w ujęciu historycznym oraz zaprasza na Olimpiadę w Łazach oraz Półmaraton Jurajski.
Tradycyjnie w końcowej części Magazynu znajdziecie informacje o tym, jak uzyskać bezpłatną i bezterminową Ogólnopolską Kartę Seniora. Kartę posiada już ponad 85 tysięcy osób, a uprawnia ona do zniżek w ponad 800 punktach w całej Polsce. Co ważne do naszego Programu Gmina Przyjazna Seniorom przystąpiło już 40 gmin, wydając z nami lokalną edycję Ogólnopolskiej Karty Seniora. Przed nami wiele wakacyjnych chwil przebywania na łonie natury. Wykorzystajmy ten czas także na wzięcie udziału w naszych konkursach: Stylowa Seniorka, Opowiedz nam swoją historię, Pokonaj smutek, Przekaż nam swój przepis oraz Krzyżówki. Mogą Państwo także przysyłać pytania z dylematami życiowymi, na które będzie odpowiadała nasza ambasadorka zdrowego stylu życia, która posiada 51 letni staż pracy dydaktycznej dr inż. Anna Przybyłek – Boraczyńska (86).
Zapraszamy Państwa do współtworzenia Głosu Seniora, a organizacje seniorskie i samorządy do przystąpienia z nami do Programu Gmina Przyjazna Seniorom.

Łukasz Salwatorski