Hańba! – koncert „zbuntowanej orkiestry podwórkowej”

Centrum Kultury i Czytelnictwa w Serocku zaprasza 8 grudnia 2017 r. godz. 19.00 na koncert Zbuntowanej orkiestry podwórkowej HAŃBA!
Ten energiczny krakowski zespół był objawieniem folkowego festiwalu Nowa Tradycja 2014. Połączenie punk rocka z ulicznym folkiem, przesunięcie całej sytuacji o 80 lat wstecz, w czasy sanacji, nasycenie gniewem nie ludowym, ale robotniczym zabrzmiało niezwykle świeżo. I tak brzmi do dzisiaj.

W 1931 roku na krakowskim Podgórzu powstała orkiestra podwórkowa. Nie była to jednak kolejna zwykła kapela, lecz orkiestra zbuntowana, śpiewem i muzyką piętnująca nieprawość, gwałt i wszelkie bezeceństwa otaczającej ją rzeczywistości międzywojennej Polski, która była o wiele bardziej skomplikowana, niż mogłoby się nam dzisiaj zdawać…

Zbuntowana Orkiestra Podwórkowa „Hańba!” jest muzyczno-literacką fikcją udowadniającą, że punk rock nie powstał na Wyspach Brytyjskich w hałaśliwych latach 70., lecz stworzono go w burzliwych czasach II Rzeczypospolitej, które były nie tylko rozkwitem kultury, sztuki i techniki, ale również okresem niszczenia demokracji, autorytarnych rządów Sanacji i jej imperialistycznych zapędów. Czterech krakowskich muzyków przy pomocy podwórkowego instrumentarium (banjo, bęben, akordeon, tuba) oraz wsparciu międzywojennych poetów (Tuwima, Brzechwy, Broniewskiego) wciela się w wykreowane postacie i łączy muzyczne inspiracje (punkowe, folkowe, klezmerskie), aby stworzyć własną opowieść o tym najbardziej „literackim” okresie w historii Polski.

Hańba! to zespół o mocnym, szczerym przekazie przybranym tylko w efektowną formę, ale działającym także w dzisiejszych czasach. Przecież to właśnie teraz, w wyniku ciągnącego się od lat kryzysu gospodarczego, w dużej części Europy do krajowych parlamentów i do Parlamentu Europejskiego wchodzą radykalne prawicowe ugrupowania wyrosłe na sprzeciwie wobec rządom wolnego rynku. Przesłanie Hańby! jest więc aktualne: faszyzm – nie, liberalizm – nie, klerykalizm – nie, ale komunizm – też nie. Z historycznych tekstów podobny przekaz umiała kilka lat wcześniej wyciągnąć punkfolkowa R.U.T.A. Hańba! podaje je z przymrużeniem oka? Tak, bo kto się dziś ubiera w kaszkiet, koszulę, bufiaste spodnie na szelkach? Warstwa liryczna ma tu jednak znaczenie fundamentalne, a hołd dla prezydenta Gabriela Narutowicza to całkiem poważna sprawa. Trochę jak w wierszach Brzechwy i Tuwima, które wykorzystują – bywa zabawnie, ale też bardzo ostro.
W jednej z rozmów opowiadali, skąd u nich fascynacja akurat tamtymi czasami:

„W II RP najciekawsze jest skondensowanie wszystkiego, co najlepsze i najgorsze w Polsce i w Polakach. Z jednej strony wielcy Polacy, fenomenalne wynalazki, najlepsza literatura, z drugiej analfabetyzm, ksenofobia, antysemityzm, bieda. (…) Spodobało nam się pewnie również to, że Rzeczpospolita była tyglem kulturowym, religijnym, etnicznym, za którym – jako osoby zafascynowane naprawdę różnymi gatunkami muzycznymi – czasem tęsknimy.”

Hańba! występowała już m.in. na OFF Festiwalu (2015), 36. Euroradio Folk Festival – EtnoKraków (2015), Festiwalu Filmu i Sztuki „Dwa Brzegi” (2015), Visegard Wave w Czeremsze (2014) czy Skrzyżowaniu Kultur – Sounds Like Poland (2014), a także w Narodowej Galerii Sztuki Zachęta (2014) oraz Muzeum Historii Żydów Polskich Polin (2015). W sierpniu 2015 roku koncert orkiestry zbuntowanej na ulicach katowickiego Nikiszowca został zarejestrowany przez amerykańską rozgłośnię KEXP.

W 2014 roku zespół otrzymał nagrodę specjalną im. Czesława Niemena podczas 17. Festiwalu Folkowego Polskiego Radia „Nowa Tradycja”, przyznaną za „szczególną ekspresję i odwagę sceniczną”.

Skład zespołu:
Andrzej Zamenhof – banjo, śpiew
Wiesław Król – akordeon, klarnet
Ignacy Woland – tuba, śpiew
Adam Sobolewski – bęben, grzebień, śpiew