Koncert poetycko – muzyczny „Przyjaciele dla Przyjaciół”

22 października odbył się spektakl „Przyjaciele dla Przyjaciół” poświęcony wspomnieniom o Małgorzacie Bartyzel wybitnej kobiecie, która była cenionym teatrologiem, krytykiem literackim, dziennikarzem, posłanką na Sejm RP, działaczką opozycyjną. Była osobą wyjątkowo skromną, życzliwą i przyjacielską, dla której region gminy Serock i Nowej Wsi stał się oazą spokoju i wytchnienia, gdzie przyjeżdżała przez kilka lat z największą radością biorąc czynny udział w życiu społeczności nowowiejskiej.

Wraz z Agatą Steczkowską była pomysłodawczynią i uczestniczką poetycko -muzycznych Koncertów Pod Brzozami, które organizowane są od 4. lat przez Stowarzyszenie Sympatyków Nowej wsi, i które na stałe zagościły w kalendarium imprez Nowowiejskich.
„Przyjaciele dla Przyjaciół” – koncert, w którym wzięła udział plejada znakomitych muzyków, kompozytorów, aktorów i piosenkarzy był spotkaniem przyjaciół artystów z przyjaciółmi życiowej drogi Małgosi. Wszyscy przyjechali tu do Centrum Kultury i Czytelnictwa w Serocku, aby przypomnieć nam tą znakomitą i niezłomną w walce kobietę, kochającą teatr, sztukę i Polskę, a w niej polskie Tatry.

Na scenie w Serocku pojawili się Andrzej Frajndt – kompozytor, piosenkarz, solista zespołu Partita. Kazimierz Mazur – reżyser i aktor filmowy, Alicja i Andrzej Wysoccy – znakomici instrumentaliści i nauczyciele akademiccy. Bożena Intrator – światowej sławy pisarka i scenarzystka, Krzysztof Wnuk – uznany kompozytor pianista koncertujący na scenach ponad 60. krajów jako Chris Rafael Wnuk, Hubert Giziewski – akordeonista, twórca zespołu Harmonium Duo. Na scenę w Serocku przybył prosto z lotniska po koncertach w Japonii. Nie zabrakło Agaty Steczkowskiej i jej chóru dziecięco-żeńskiego z piosenkami, które grzały serce Małgorzaty. Wielką niespodzianką dla gości koncertu były wywiady z prof. Jackiem Bartyzelem i Katarzyną Gartner – kompozytorką i przyjaciółką Małgorzaty oraz naszej nowowiejskiej społeczności.

Akademia Wilanowska Witolda Plusa i młodzi aktorzy Sceny Młodych z Wilanowa wspominali czas wilanowskiej pracy naszej bohaterki. Młodzi adepci sztuki aktorskiej przedstawili fragment sztuki Sławomira Mrożka „Strip-tease”.

Założeniem Fundacji Nowa Wieś jest promocja młodych zdolnych artystów, twórców. W koncercie nie zabrakło wyjątkowo zdolnej młodzieży, a wśród nich Anety Strzeszewskiej i Magdy Zimny, a także piszącego wiersze dojrzałego już mieszkańca Nowej Wsi Dariusza Stradomskiego – prezesa Stowarzyszenia Sympatyków Nowej Wsi.
Uchwałą Rady Fundacji, której przewodniczy Kazimierz Mazur powołany został Klub Kultury im. Małgorzaty Bartyzel, którego inauguracją jest spektakl „Przyjaciele dla Przyjaciół”.

Po koncercie przyjaciele i sympatycy Fundacji Nowa Wieś spotkali się w kameralnej atmosferze w Klubie Aktywności Społecznej.

Fundacja Nowa Wieś
Irena Buczyńska, Ewa Kopeć, Grzegorz Kowalski