Olej konopny. Arcydzieło natury. Fantastyczne właściwości prozdrowotne.

OLEJ KONOPNY jest tłoczony na zimno z wyselekcjonowanych odmian konopi siewnej (Cannabis sativa) . Nasiona konopi zawierają 30-35% oleju. Świeżo wytłoczony ma zabarwienie zielonkawe. Po nasłonecznieniu staje się prawie bezbarwny.
Jego smak jest niezwykle przyjemny, lekko orzechowy. Jest bogaty w ogromne ilości nienasyconych kwasów tłuszczowych takich jak kwas oleinowy, linolowy i linolenowy, jak również gamma-linolenowy, dzięki czemu jest on najlepszy spośród wszystkich olejów dla naszego organizmu. Nie zawiera cholesterolu, jest bezcenny dla wszystkich komórek, tkanek, narządów, ponieważ zapewnia im prawidłowe funkcjonowanie i chroni przed wieloma chorobami, w tym także rakiem.

Olej konopny jest bogatym źródłem kwasów tłuszczowych omega-3 (kwas alfa-linolenowy – ALA, kwas eikozapentoinowy – EPA, kwas dokozaheksaenowy – DHA) i omega-6 (kwas linolowy – LA, kwas arachidonowy – AA) w idealnej wręcz proporcji oraz zawiera w sobie aż 20 aminokwasów, w tym 9 kluczowych dla naszego organizmu. Dzięki tak wysokiemu wskaźnikowi plasuje się w ścisłej czołówce olejów roślinnych. NNKT (niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe) są ważnym składnikiem błon komórkowych i prekursorami substancji odpowiedzialnym m. in. za regulację regulację ciśnienia krwi, a także ochronę tkanek w stanach zapalnych organizmu. NNKT zawarte w oleju konopnym chronią przed chorobami układu krążenia na tle miażdżycowym, a kwasy omega-3 maja za zadanie zapobiegać niektórym nowotworom oraz cukrzycy. Kwasy tłuszczowe to pożądany składnik w codziennym menu, dzięki swojemu działaniu. Niestety nasz organizm sam ich nie produkuje, dlatego tak ważne jest, aby dostarczać ich optymalną ilość w codziennej diecie. Kwasy z obu grup (linolowy i alfa-linolenowy) podlegają w organizmie działaniu metabolicznemu przez ten sam enzym i niejako konkurują one o dostęp do niego. Jest to bardzo ważne dla naszego zdrowia, ponieważ zbyt duża ilość kwasu linolowego zmniejsza ilość enzymu potrzebnego do zmetabolizowania kwasu alfa-llinolenowego, co z kolei może zwiększyć ryzyko układu krążenia na tle miażdżycowym. W skrócie – zbyt duża ilość omega-6 w stosunku do omega-3 sprzyja powstawaniu stanów zapalnych w organizmie, cukrzycy, zapaleniu stawów, nadciśnieniu tętniczemu.

Olej konopny zawiera w sobie mnóstwo wit. K, która jest niezbędna do syntezy białek i enzymów, a także ma właściwości przeciwkrwotoczne i odpowiada za krzepliwość krwi, działa antybakteryjnie, przeciwzapalnie. przeciwgrzybicznie, przeciwbólowo, a także bierze udział w formowaniu tkanki kostnej.Olej konopny jest skarbnicą wielu witamin i pierwiastków, m.i. wit. A, wit. E (która jest silnym antyoksydantem i chroni kwasy omega-3 przed utlenianiem, wpływa na elastyczność naczyń krwionośnych, poprawia krążenie krwi), żelaza, wapnia, cynku (który zapewnia zdrowy układ odpornościowy, piękny wygląd skóry, włosów i paznokci), fosforu, magnezu.
Olej konopny jest bardzo dobrym źródłem białka bardzo wysokiej jakości, jednak nie dostarcza ono cholesterolu, tak jak białka zwierzęce, jest lepiej przyswajalne i nie powoduje wzdęć, tak jak białko sojowe.

Olej konopny :
• Hamuje agregację krwinek, zmniejszając ryzyko wystąpienia zawału i zatoru.
• Zmniejsza ryzyko udarów.
• Zmniejsza wytwarzanie prozapalnych mediatorów.
• Przyśpiesza ziarninowanie i regenerację błon śluzowych oraz skóry.
• Jest polecany przy chorobach skóry, takich jak łuszczyca i atopowe zapalenie skóry.
• Może być stosowany w mieszaninie z wodą wapienną do leczenia ran i oparzeń.
• Może być stosowany do okładów na suche liszaje i wypryski.
• Z witaminą A (domieszać w formie płynnej) stosować do pielęgnowania skóry suchej, z odleżynami i do leczenia odmrożeń. Zamiast płynnej witaminy A można dodać do oleju konopnego nieco tranu.
• Olejek konopny działa przeciwmiażdżycowo.
• Zalecany jest przy chorobach paznokci, włosów, przy chorobach reumatycznych, stwardnieniu rozsianym i nadciśnieniu.
• Doustnie przyjmować 1 łyżkę oleju 1-2 razy dziennie lub w potrawach na zimno, w surówkach, koktajlach

Olej ten polecany jest wszystkim. Stanowi ważny składnik w zdrowej i zbilansowanej diecie
Olej ten jest łatwo absorbowany przez skórę, charakteryzuje się dobrą rozsmarowywalnością i brakiem nadmiernej tłustości po aplikacji. Zastosowany w preparatach kosmetycznych, poprawia gospodarkę lipidami – łój staje się rzadszy i nie czopuje ujść gruczołów łojowych, co zapobiega powstawaniu zmian trądzikowych. Olej z konopi, dzięki bogatej zawartości aminokwasów, wykazuje także korzystne działanie na skórę głowy i włosy. Zastosowany w odżywkach sprawia, że włosy stają się bardziej błyszczące i łatwiejsze w czesaniu.

tekst wg. http://naturalnakuchnia.blox.pl/

zobacz też: Właściwości i zastosowanie oleju konopnego lub Olej konopny – zapomniany skarb