Rdestowiec japoński zakazany w naszym kraju

Choć krzew ten ma ładny, egzotyczny wygląd, to niestety jest bardzo inwazyjny i uciążliwy. Mowa o rdestowcu japońskim, którego wprowadzanie do środowiska, zgodnie z Ustawą o ochronie przyrody, jest zabronione. Roślina ta nie jest szkodliwa dla człowieka, lecz wypiera z siedlisk gatunki rodzime dlatego należy ograniczać jej ilość.

Ta inwazyjna, zakazana w naszym kraju roślina, stanowi poważne zagrożenie zarówno dla środowiska naturalnego, jak i dla infrastruktury. Rdestowiec ostrokończysty, znany również jako rdestowiec japoński, to roślina, której lepiej nie mieć w ogrodzie.

Rdestowce należą do grupy roślin energetycznych. Jednak ze względu na zagrożenie dla środowiska przyrodniczego, ich uprawa jest zakazana na terenie całego kraju.

Rdestowce to byliny zwykle przekraczające wysokość 2 m, a ich dzienny wzrost osiąga 3 cm. Pędy bardzo szybko wyrastają z kłączy, szczególnie w okresie wiosennym.

Bardzo silne kłącza przebijają asfalt, rozsadzają mury i beton i rozrastają się w promieniu od 7 do ponad 20 metrów od macierzystej rośliny. Kłącza wrastają na głębokość 2-3 m, stąd duża trudność w usuwaniu rdestowców, co wiążę się z oczywiście z ogromnymi kosztami zwalczania tych roślin. Ważne jest też spalanie wszystkich części roślin poza terenem ich występowania.

Charakteryzują się dużą i szybką zdolnością regeneracji nawet z niewielkich, kilkucentymetrowych fragmentów kłącza czy pędu. Dostępne źródła podają, że wystarczy 5-7 g kłącza, aby rośliny się zregenerowały.

Kłącza rdestowców łatwo przenoszone są przez wodę
, co sprzyja zarastaniu przez te rośliny dolin rzecznych i tworzeniu ogromnych skupisk rdestowców, przeważnie ostrokończystego, a także pośredniego. Fragmenty roślin przenoszone są też z zanieczyszczoną nimi ziemią, np. podczas budowy dróg, utwardzania poboczy czy innych prac, a także z ziemią do ogrodów.


Jaki mają wpływ na rodzime gatunki? Rdestowce negatywnie wpływają na rodzime gatunki. Ich szybki wzrost i tworzenie dużych skupisk ogranicza innym rodzimym roślinom dostęp do światła. Oddziałują także allelopatycznie na inne gatunki. Uniemożliwia to m.in. kiełkowanie nasion rodzimych gatunków. Tak jak inne gatunki inwazyjne, rdestowce obniżają w ten sposób różnorodność biologiczną siedlisk półnaturalnych i naturalnych, do których z łatwością przenikają, często przy nieświadomym udziale człowieka.

Niestety u nas rozgościła się w okolicach Barbarki