Zawsze uważałem, jak prof. Stanisław Pigoń, że szafowaliśmy krwią, że strzelaliśmy „brylantami”… Bo ileż był wart Krzysztof Kamil Baczyński jako żołnierz (bez broni), a ile był wart jako genialny wieszcz. „I przyszedł taki młody człowiek w marynarce, nie powiem, czy w bryczesach… Nie miał przy sobie broni. Powiedziałem, żeby stanął między oknami. Stał tak tyłem do ściany. Luźna pogaduszka… I w trakcie tej rozmowy on się lekko wychylił… Zaraz odwrócił się, padając, a z tyłu głowy trysnęła fontanna; krew jak z tętnicy” – tak śmierć Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Pałacu Blanka opisał jej świadek, Zbigniew Bylica „Bergman”. Najsłynniejszy poeta „pokolenia Kolumbów” zginął czwartego dnia powstania warszawskiego. W styczniu minęła setna rocznica jego urodzin, a rok 2021 Sejm ogłosił Rokiem Baczyńskiego. W tygodniku „Ale Historia” mamy pasjonujący, trzyodcinkowy cykl o poecie. (-) Jarosław Kurski
W uznaniu zasług Krzysztofa Kamila Baczyńskiego dla polskiej sztuki, polskiej niepodległości i polskiej kultury, w 100-lecie jego urodzin, Sejm podjął w piątek uchwałę ogłaszającą rok 2021 Rokiem Krzysztofa Kamila Baczyńskiego.
Za uchwałą głosowało 452 posłów, 1 był przeciw, 1 wstrzymał się od głosu.
Jak przypomniano, „w roku 2021 upłynie l00. rocznica urodzin Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Jest on, obok Tadeusza Gajcego, najwybitniejszym przedstawicielem poetów pokolenia Kolumbów-pokolenia, które swoje życie poświęciło Ojczyźnie. Krzysztof Kamil Baczyński urodził się 22 stycznia 1921 roku w Warszawie. Od wczesnej młodości wyróżniał się niezwykłym talentem literackim i plastycznym. Był uczniem słynnego Liceum im. Stefana Batorego, uczęszczał do jednej klasy z Tadeuszem Zawadzkim ps. Zośka, Janem Bytnarem ps. Rudy i Maciejem Aleksym Dawidowskim ps. Alek”.
„Wartości patriotyczne przekazano mu w domu rodzinnym oraz w słynnej 23 Warszawskiej Drużynie Harcerskiej +Pomarańczarni+. Krzysztof Kamil Baczyński rozumiał, że okres okupacji niemieckiej jest czasem, w którym młodzież musi czynnie uczestniczyć w działaniach mających na celu odzyskanie niepodległości przez Polskę. Zaangażował się w działalność konspiracyjną. Jako żołnierz Armii Krajowej służył w dwóch harcerskich batalionach, które zapisały się złotymi zgłoskami w historii Polski: najpierw w batalionie +Zośka+, a następnie w batalionie +Parasol+” – głosi uchwała.
„Poeta śmiertelnie raniony przez niemieckiego snajpera, poległ czwartego dnia Powstania Warszawskiego, na posterunku w pałacu Blanka. W powstaniu, l września 1944 roku, zginęła także jego żona – Barbara Baczyńska z domu Drapczyńska.
„Artysta zginął w wieku 23 lat, jednak poezja, którą intensywnie tworzył zaledwie przez kilka lat, jest dowodem jego wybitnego talentu. Poeta w swoich wierszach mówi o sprawach ważnych i ponadczasowych, takich jak wierność, miłość, Ojczyzna, ale też pokazuje tragiczną stronę ludzkiego życia, związaną z koniecznością wyboru, poświęceniem i strachem przed śmiercią” – podkreślono.
„W uznaniu zasług Krzysztofa Kamila Baczyńskiego dla polskiej sztuki, polskiej niepodległości i polskiej kultury, w 100-lecie jego urodzin, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ogłasza rok 2021 Rokiem Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Jednocześnie Sejm Rzeczypospolitej Polskiej oddaje hołd innym przedstawicielom poetów pokolenia Kolumbów poległym w trakcie okupacji niemieckiej – Tadeuszowi Gajcemu, Janowi Romockiemu, Zdzisławowi Stroińskiemu, Józefowi Szczepańskiemu i Andrzejowi Trzebińskiemu” – głosi uchwała. (PAP)
Czy wiesz, że:
- W setną rocznicę urodzin Krzysztofa Kamila Baczyńskiego na warszawskim Powiślu, przy ul. Solec 85, odsłonięto mural upamiętniający poetę. Odwzorowano jego wizerunek z fotografii portretowej z 1939 r.
- Muzycznej interpretacji wierszy poety i powstańca Krzysztofa Kamila Baczyńskiego podjęli się m.in. Mela Koteluk, Czesław Mozil i zespół Kwadrofonik, a wcześniej Ewa Demarczyk.
- W 2013 r. Kordian Piwowarski wyreżyserował film „Baczyński”, który jest próbą odpowiedzi na pytania o życie i twórczość poety.
- W 2018 roku Krzysztof Kamil Baczyński został odznaczony pośmiertnie Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.