I było jak „W mojem ogródecku” (…)
Serock Folkowo, to kolejna już w tym roku propozycja kulturalna dla mieszkańców Miasta i Gminy Serock. W niedzielne popołudnie 25 czerwca na placu przy CKiCZ zabrzmiały dźwięki klasycznych instrumentów: skrzypiec, klarnetu, akordeonu, kontrabasu, grandy, które przyciągnęły miłośników ludowej muzyki i tańca. W tym dniu Serock gościł artystów wielu narodowości i kultur: od bałkańskiej, gruzińskiej, indyjskiej po naszą – rodzimą.
Scenariusz wydarzenia był pełen artystycznych atrakcji.
Zespół trzech utalentowanych Gruzinów – Georgian Dance Company „Daisis” zachwycił energiczną, nietuzinkową i niezwykłą choreografią.
Piękne tancerki, barwne i błyszczące stroje oraz niezwykła choreografia zespołu Mohini Indian Dance Group przeniosły publiczność w klimaty tańca Indyjskiego i bollywoodzkiego.
Wśród gwiazd nie mogło zabraknąć naszych rodzimych artystów – podopiecznych CKiCZ – zespołu „Mały Serock” oraz zespołu Alexia Mini „Oriental Dance”.
Chór Miasta i Gminy Serock Cantores Adalberti zaprezentował zupełnie nowy repertuar, już nie sakralny, poważny ale folklorystyczny. Przepiękne pieśni „Kurdesz”, Dumka Bohuna”, czy „W mojem ogródecku” idealnie wpisały się w tematykę całego wydarzenia.
Niedzielne przedsięwzięcie uświetnił zespół folklorystyczny pieśni i tańca „Mały Śląsk”, działający w Centrum Kultury „Karolinka” w naszym mieście partnerskim – Radzionkowie. Zachwycił swoimi pieśniami, m.in. „Nie wyjdę ja za mąż”, „Czerwone Jagody”, tańcem „Trojak” czy „ Duet z Kujaw” i barwnymi, śląskimi strojami.
Zupełną niespodzianką artystyczną okazał się zespół wokalno – instrumentalny Sharena, który zabrał widzów w podróż przez bałkańskie rytmy Serbii, Bułgarii , Bośni i Albanii, ubogacone żydowską i cygańską nutą. Energetyczna bomba skrząca radością i humorem czasem przełamana nostalgiczną nutą pełną zadumy nad mrokiem bałkańskich dziejów wprawiła widzów w prawdziwy trans artystycznych doznań.
Największą gwiazdą wieczoru, na którą czekali seroccy fani, był Zespół „VOŁOSI”, który na naszej scenie występował nie pierwszy raz. Wirtuozeria artystów, mistrzowska zabawa dźwiękiem – niezwykle ekspresyjny koncert instrumentów smyczkowych wręcz hipnotyzował zgromadzoną pod sceną publiczność.
To kolejne bogate w ludowe propozycje wydarzenie kulturalne. Szczególnego uroku dodała mu obecność Conrado Moreno jako prowadzącego. Jego osobowość sceniczna wyraźnie przypadła do gustu serockiej publiczności.
Dziękujemy organizatorom za ciekawą wędrówkę po świecie folkloru.
Tekst wg informacji ze strony Centrum Kultury i Czytelnictwa w Serocku
zdjęcia: Stefan Woźniak