Tu jest jak w baśni.

Karol Tchorek (ur. 30 października 1904 w Serocku, zm. 10 kwietnia 1985 w Warszawie) – polski rzeźbiarz, marszand i kolekcjoner sztuki. Projektant pomników, działacz ZPAP, odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Pracownia rzeźbiarza Karola Tchorka otwarta w oficynie kamienicy. Wstęp do pracowni Karola Tchorka będzie możliwy od 25 lutego 2025 r. we wtorki w godz. 10-16


Muzeum Warszawy udostępniło do zwiedzania pracownię zmarłego 40 lat temu rzeźbiarza Karola Tchorka.
To dwie izby na parterze przedwojennej kamienicy – to tu miał swe atelier rzeźbiarz Karol Tchorek. Adres: Smolna 36, lokal 11. Lokal w oficynie kamienicy odbudował po wojnie sam, potem, w latach 50., otrzymał go na mocy decyzji Prezydium Rady Narodowej.
Przetrwała do dziś z jego pracami, pamiątkami oraz wyposażeniem. Dzieła tego artysty mijamy zresztą codziennie na stołecznych ulicach.

To właśnie Karol Tchorek (1904-1985) był autorem wykonanych z piaskowca tablic pamięci, które po wojnie umieszczano całej Warszawie. Oznaczono nimi miejsc walk i martyrologii mieszkańców stolicy z czasów okupacji, zwłaszcza dokonanych przez Niemców egzekucji ludności cywilnej. Wybrany w 1949 r. w konkursie projekt Tchorka przedstawiał pionową prostokątną płytę z wyrzeźbionym wypukłym motywem Krzyża Walecznych, który w centralnej części zasłonięty jest tarczą z główną inskrypcją: „Miejsce uświęcone krwią Polaków poległych za wolność ojczyzny”.


To jedna z najstarszych, największych i najzasobniejszych spośród Warszawskich Historycznych Pracowni Artystycznych, otoczonych opieką Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków – pracownia rzeźbiarza Karola Tchorka. Przypomnijmy: najpierw pracownię, a potem kolekcję artysty miastu stołecznemu Warszawa przekazała kilka lat temu Katharine Bentall – synowa, żona Mariusza Tchorka, krytyka sztuki i psychoterapeuty i spadkobierczyni spuścizny Tchorka. To ona też powoła Fundację Tchorek-Bentall. (sw)