Wieczór w Teatrze – Emigranci

9 kwietnia 2017 godz. 18.00 „Emigranci” Sławomira Mrożka w reżyserii Piotra Cyrwusa w Sali Widowiskowej Centrum Kultury i Czytelnictwa w Serocku

Emigranci (1974) zdecydowanie różnią się od zabawnego „Tanga”, to najwybitniejszy utwór Sławomira Mrożka od ukazania się Tanga, a zarazem jeden z najważniejszych polskich dramatów okresu powojennego.

Zdjęcia: Piotr Żurek, Teatr Polski w Warszawie

Poznajemy dwóch emigrantów z bliżej nieokreślonego kraju. Cała akcja odbywa się w wynajmowanej przez bohaterów wspólnie sutereny.
Wykształcony intelektualista – myśliciel, AA (Szymon Kuśmider), wybrał emigrację z powodów politycznych, jego towarzysz zaś, prosty robotnik XX (Piotr Cyrwus), wyjechał wyłącznie z powodów ekonomicznych. Zachwyciły mnie misternie konstruowane przez Mrożka portrety psychologiczne obu bohaterów. Mimo długiego życia na emigracji i pozornej mniejszej lub większej aklimatyzacji w nowym miejscu, czuć ogromny dystans do otaczającego świata i izolację obu bohaterów. W miarę rozwoju akcji powoli wychodzą na jaw różne motywy działania AA i XX, ich podświadome dążenia i pragnienia… Nie wszystko jest takie proste, jak się z początku wydaje.

Bilety do nabycia w cenie 30 i 25 zł w Centrum Kultury i Czytelnictwa w Serocku.