Wojciechowe świętowanie z seniorami

Tegoroczne Wojciechowe Świętowanie stanowiło część obchodów jubileuszu 600-lecia nadania Serockowi praw miejskich, dlatego w tym roku korowód miał tło historyczne. 27 maja, wyruszyli w nim – jak zwykle – przedstawiciele serockiej społeczności. Na czele korowodu szli włodarze gminy w towarzystwie świętego Wojciecha, pracowników Urzędu Miasta i Gminy w Serocku oraz jednostek organizacyjnych, prezentując symbole gminne i okolicznościowe transparenty. Za nimi podążała Rada Seniorów i ukwieceni seniorzy, mali flisacy i świtezianki, rycerze, serockie kasztelanki, pocztylion pod eskortą żołnierzy napoleońskich, żydowski orszak ślubny z przedwojennego Serocka, a nawet serocki średniowieczny gród. W korowodzie kroczyli dumnie również sportowcy, uczniowie i przedszkolaki, początkujący artyści, harcerze, wędkarze, strażacy, przedstawiciele stowarzyszeń. Pojawiły się też pojazdy różne, od fury przez, rowery, motory, wozy strażackie na aucie z początku XX wieku skończywszy. Wszyscy uczestnicy korowodu, pozdrawiani na ulicach miasta przez licznych obserwatorów.

Prowadzący imprezę Conrado Moreno, zaprosił na wstępie serocką publiczność do wspólnego obejrzenia filmu promocyjnego, opowiadającego historię Serocka i prezentującego budowany przez jego mieszkańców potencjał.
Następnie, przy ratuszu miejskim wystawiona została inscenizacja przedstawiająca nadanie praw miejskich Serockowi przez księcia Mazowieckiego Janusza I. W spektaklu nie zabrakło staropolskich tańców wykonanych przez piękne białogłowy oraz widowiskowych walk toczonych przez dzielnych rycerzy. „Historyczny” akt lokacji, w obecności pary książęcej, został przekazany Burmistrzowi Miasta i Gminy Serock Sylwestrowi Sokolnickiemu. Dziękując uczestnikom korowodu za ogromne zaangażowanie i wysoki poziom prezentacji Burmistrz zaprosił gości do wspólnej zabawy.

Kolejnym punktem programu, prowadzonego przez Marka Sierockiego, był występ grupy Szafa Gra, która zaprezentowała „piosenki 600-lecia”. Publiczność świetnie bawiła się przy największych hitach nie tylko polskiej muzyki. Festyn zakończył występ gwiazdy wieczoru – zespołu Blue Cafe i pokaz fajerwerków.

zdjęcia:
Marta D. Woźniak i Stefan Woźniak