Założę czerwone spodnie

8 lutego 2017 r. na godz. 18:00 Rada Seniorów Miasta i Gminy Serock i Fundacja Suwak zaprasza na pierwszy serocki pokaz filmu „Założę czerwone spodnie”o seniorkach, które odważyły się wyjść poza stereotyp. Film Stowarzyszenia WAGA „Założę czerwone spodnie” dotyczy problemu stygmatyzowania seniorek przypisywanymi im stereotypowo rolami (np. babć) i wynikającej z tego faktu dyskryminacji.
Swój udział na premierze potwierdziły: Elżbieta Hołoweńko i Wirginia Wika Szmit.
Po pokazie będzie okazja do poznania i porozmawiania z bohaterami filmu.
Projekcja filmu w Klubie Aktywności Społecznej przy ul. Kościuszki 8a w Serocku.

Poniżej recenzja ze spotkania p. Barbary Biardzkiej i fotorelacja

Rada Seniorów Miasta i Gminy Serock wspólnie  z Fundacją Suwak zorganizowała pokaz filmu dokumentalnego  „Założę czerwone spodnie” w reżyserii Elżbiety Rutkowskiej oraz spotkanie z dwiema bohaterkami filmu- paniami Wirginią Szmyt, czyli DJ Wiką oraz artystką plastyczką Elżbietą Hołoweńko – kobietą o wielorakich zainteresowaniach artystycznych i ogromnej pasji twórczej, autorką m.in. oprawy plastycznej do książki Wisławy Szymborskiej „Zielniki”.

Film mówił o kobietach, które nie godzą się na smutną i skrzypiącą starość, o kobietach pełnych życia i energii, którymi chcą i umieją dzielić się z innymi ludźmi, zarażać ich własnym entuzjazmem i pogodą ducha.

Każda z przedstawianych pań prezentowała własny sposób na życie i aktywizację najbliższej sobie społeczności. Fragmenty relacjonowanych działań pań „w czerwonych spodniach” uzupełniały wypowiedzi lekarza i psycholożki.

Tyle film – niewątpliwie atrakcyjnie podany, dawał wiele do myślenia.

Ale prawdziwym rarytasem były wypowiedzi zaproszonych pań – bohaterek prezentowanego filmu. W przystępnej, lekkiej formie omawiały tematy trudne, o których na ogół nie rozmawia się nawet między najbliższymi.  Otwartość, bezpośredniość i szczerość pani Wiki i pani Eli sprawiały, że kruszyły się stereotypy,  że uczestnicy spotkania uśmiechali się, pytali o interesujące ich rzeczy, przełamywali obowiązujące tabu starości.

To było bardzo wartościowe spotkanie, bardzo potrzebne! Oby takich więcej!
(-) Barbara Biardzka