Życzenia świąteczne


Symbole Wielkanocy czyli Baranek, Babka i spółka
Świąteczny dobór potraw nigdy nie był przypadkowy. Zarówno ludowa, jak i chrześcijańska tradycja dokładnie opisuje znaczenie poszczególnych dań na stole wielkanocnym. Dowiedz się, co oznacza wkładana do koszyczka żywność.
Potraw w koszyku może być wiele, ale jest siedem głównych, których nie powinno nigdy zabraknąć. Wskazują one przesłanie Wielkanocy. Oto najważniejsze symbole:

1. Chleb
Jest to pokarm niezbędny do życia. Gwarantuje dobrobyt i pomyślność. Wśród chrześcijan zawsze był najważniejszym symbolem – symbolem Ciała Chrystusa. Oprócz codziennego pieczywa na Wielkanoc pieczono paschę.

2. Jajko
Jest to dowód odradzającego się życia, symbol zwycięstwa nad śmiercią. Dawniej istniał zakaz spożywania jaj podczas Wielkiego Postu. Jaja powracały do jadłospisu dopiero w Niedzielę Wielkanocną.

3. Sól
Życiodajny minerał, który w tradycji ludowej posiadał moc odstraszania wszelkiego zła. Sól to przede wszystkim oczyszczenie, sedno istnienia i prawdy. Już w Kazaniu na Górze Chrystus nazywał swoich uczniów „solą ziemi”.

4. Wędlina
Ma zapewnić zdrowie i płodność. Symbolizuje także dostatek, na który nie wszyscy mogą sobie pozwolić.

5. Ser
Jest to symbol przyjaźni między człowiekiem a siłami przyrody. Z racji na pochodzenie od krów, owiec i kóz zapewnia zdrowy rozwój zwierząt domowych.

6. Chrzan
Był starym ludowym znamieniem wszelkiej siły i fizycznej krzepy. Współdziałając z innymi potrawami wielkanocnymi zapewniał ich skuteczność.

7. Ciasto
Jest to symbol umiejętności gospodyń. Obowiązkowo musi być to domowy wypiek, najlepiej baba drożdżowa.

A oprócz wyżej wymienionych równie popularne są:

Pisanki
Jajko to oczywisty symbol życia, siły, miłości i płodności. Dawniej uważano, że malowanie jaj jest warunkiem istnienia świata. Kolory mają symboliczne znaczenie. Żółty, zielony i różowy wyrażają radość, czerwony przypomina o cierpieniu, fioletowy i niebieski oznaczają żałobę.

Zając
Ma bardzo krótką historię na wielkanocnym stole. Najstarsze źródła przedstawiające zająca z pisankami pochodzą z końca XVII wieku. W wielu kulturach zając jest znakiem odradzającej się przyrody, wiosny i płodności. Do Polski przywędrował z Niemiec. Jest raczej świątecznym pupilem niż symbolem Wielkanocy.

Kurczaczek wielkanocny
Podobnie jak jaja symbolizuje nowe życie. Jego żółta barwa pokazuje radość.