1000 czołgów na granicy Polski

„1000 czołgów na granicy Polski” – taką depeszę wysłała Hollingworth 29 sierpnia 1939 do Warszawy. Nieznana historia II Wojny Światowej
To Clare Hollingworth pierwsza poinformowała Zachód, że wybuchła II wojna. Kim była legendarna dziennikarka?
W sierpniu 1939 roku Clare, pracująca jako dziennikarka zaledwie od trzech tygodni, pojechała do Katowic jako korespondentka jednego z największych dzienników Wielkiej Brytanii.
Polskie władze nadal nie znały prawdziwych zamiarów Hitlera. Spekulowano, że być może chce tylko przyłączyć do Niemiec Śląsk, Pomorze i Wielkopolskę, a owe domysły zdawało się potwierdzać ograniczone ultimatum dotyczące Gdańska oraz eksterytorialnej autostrady łączącej Rzeszę z Prusami.
Młoda angielska reporterka jeszcze w Londynie rozmawiała ze starszymi kolegami znakomicie zorientowanymi w sytuacji politycznej, była więc mniej optymistyczna niż polski rząd. Trzy dni po przyjeździe do Katowic poprosiła konsula Zjednoczonego Królestwa Johnego Thwaitesa, by dał jej służbowy samochód, nie wyjaśniając, po co. Chciała zaś jechać na rekonesans do Niemiec. Miała nadzieję, że dyplomatyczna rejestracja oraz brytyjska chorągiewka na masce zapewnią jej bezpieczeństwo, i się nie przeliczyła.
Gdzie byłaś, dziewucho? W Niemczech
70 lat później wspominała: „Widok zasłaniały płachty brezentu rozwieszone po obu stronach jezdni. W pewnym momencie podmuch wiatru poderwał jedną z nich i zobaczyłam setki czołgów stojących w bojowym szyku. Kiedy odprowadziłam samochód do konsulatu, John spytał: »Gdzie byłaś, dziewucho?«. A ja na to: »W Niemczech«. »Przestań się wygłupiać« – John zmarszczył brwi. »Wcale się nie wygłupiam. W dodatku mam niesamowitego newsa: czołgi już stoją przy granicy gotowe do ataku«. Bez słowa pobiegł na górę, żeby wysłać depeszę do Biura Spraw Zagranicznych”.
Reporterka tymczasem zawiadomiła o swoim odkryciu korespondenta „Telegraphu” w Warszawie i 29 sierpnia 1939 roku dziennik zamieścił podpisany jej nazwiskiem artykuł „1000 czołgów na granicy Polski. Dziesięć dywizji gotowych do błyskawicznego uderzenia”.
„Tu Hollingworth. Zaczęło się”
1 września o 5 rano Clare obudził warkot silników i huk artylerii. Wykręciła numer warszawskiej ambasady Wielkiej Brytanii i zakomunikowała lakonicznie: „Tu Hollingworth. Zaczęło się”. Konsul nie chciał wierzyć, więc wystawiła słuchawkę za okno, by przekonał się na własne uszy. A „Daily Telegraph” był pierwszą gazetą na Wyspach donoszącą o wybuchu wojny w relacji z miejsca wydarzeń.
Reporterka została w miażdżonej przez Wehrmacht Polsce przez ponad trzy tygodnie. Krążyła samochodem między przesuwającymi się na wschód frontami i słała depesze do Londynu.
„Gdy robiło się całkiem ciemno, zjeżdżałam w pole, zjadałam parę herbatników, popijałam whisky i kładłam się spać na tylnym siedzeniu z rewolwerem i latarką pod ręką” – wspominała w rozmowie z Patrickiem Garrettem, autorem jej biografii „Of Fortunes and War”.