Kapela ze Wsi Warszawa

Obsypywani nagrodami, wychwalani za kreatywność. Znaleźli swój własny, czytelny sposób łączenia słowiańskiego charakteru z brzmieniami z całego świata, czyniąc polską muzykę ludową atrakcyjną, dla wielu odbiorców.
Grupa istnieje od 1997 roku. Na jej repertuar składają się awangardowe interpretacje muzyki tradycyjnej, szeroko pojętego terenu Mazowsza. Mimo wierności tradycyjnym technikom gry i śpiewu, wykorzystywaniu tradycyjnego instrumentarium (skrzypce, cymbały, barabany), wykonania dawnych utworów brzmią bardzo nowocześnie i są w pełni zrozumiałe dla współczesnego odbiorcy.

Kapela zdobyła wiele nagród na polskich i zagranicznych festiwalach folkowych, m.in. „Scena Otwarta” Mikołajki Folkowe 1997 oraz nagroda Orkiestry św. Mikołaja, Festiwal Polskiego Radia „Nowa tradycja” – 1998 r. – II nagroda i nagroda publiczności. W 2004 Nagroda BBC 3 – „Awards for World Music w kategorii”. Ich płyty zdobywały nagrody na całym świecie za najlepsze wydawnictwa folk/ethno/worldmusic. Brytyjska BBC nakręciła 60-minutowy film o Kapeli, który transmitowany był w wielu krajach na świecie. Te wyróżnienia pociągnęły za sobą zamówienia na kompozycje do gier, ścieżek dźwiękowych do filmów, produkcji teatralnych oraz liczne koncerty na świecie, których zespół zagrał już ponad tysiąc, głównie poza Polską. Odwiedzili już ponad 30 krajów na 4 kontynentach.

Płyta Kapeli ze Wsi Warszawa – „Infinity”, która ukazała się w 2009 r. zebrała bardzo prestiżowe nagrody. Zaczęło się od „najlepszego albumu roku 2009 (wolrd music) wg prestiżowego muzycznego magazynu internetowego „Popmatters”, później tytuł „Folkowego Fonogramu Roku” w konkursie Polskiego Radia i wreszcie Fryderyk w kategorii Album Roku Folk / Muzyka świata.

Podobnie się rzecz ma z płytą „Nord” (2012), która została Folkowym Fonogramem Roku 2012, najlepszą płytą wg internautów (Wirtualne Gęśle 2012), w prestiżowych notowaniach dziennikarzy publicznych rozgłośni radiowych UE dotarła aż do drugiego miejsca.

Z kolei płyta „Wiosna Ludu”, w organizowanej przez Folk24 sondzie wśród 10 dziennikarzy zajmujących się folkiem, zdobyła tytuł Folkowej Płyty Wszechczasów.

W 2017 roku Kapela świętuje swoje 20 lecie. Z tej okazji, oprócz okolicznościowych koncertów, zespół przygotował nową płytę, która ukaże się w grudniu.

Skład zespołu:
Magdalena Sobczak-Kotnarowska – vocals, dulcimer
Sylwia Świątkowska – vocals, violin, Płock fiddle
Ewa Wałecka – vocals, violin
Piotr Gliński – baraban drum, percussion
Paweł Mazurczak – double bass
Maciej Szajkowski – polish frame drum, percussion
Miłosz Gawryłkiewicz – trumpet
Mariusz Dziurawiec – soundmaster

Żródło strona folk24.pl