„Serockie drogi do niepodległości” – konferencja historyczna

„Serockie drogi do niepodległości” – konferencja historyczna z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Pod takim tytułem, 22 lutego 2018 roku, odbyło się spotkanie będące częścią serockich obchodów tej wielkiej rocznicy. Warto wspomnieć, że wszystkie zaplanowane w Serocku na tę okoliczność przedsięwzięcia objęte zostały Patronatem Narodowym Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Celem serockiej konferencji było, nie tylko przybliżenie historycznych uwarunkowań – politycznych, militarnych, społecznych, czy religijnych, które wpłynęły na dążenia niepodległościowe Polaków w czasie 123-letniej niewoli. Równie ważne było zwrócenie uwagi na historię lokalną – fakty, wydarzenia oraz ludzi działających w tych latach, w Serocku i okolicach. Historii lokalnej nie uczymy się bowiem w szkole, a jej znajomość kształtuje i umacnia poczucie tożsamości lokalnej. Cieszy zatem, że z wielkim zainteresowaniem zgromadzeni goście, mieszkańcy, młodzież szkolna wysłuchali referatów o czasach, w których Polska nie istniała na mapie Europy.

Za wygłoszenie referatów serdecznie dziękujemy: prof. dr hab. Januszowi Odziemkowskiemu, dr. Piotrowi Oleńczakowi, prof. dr hab. Januszowi Szczepańskiemu, dr Jolancie Załęczny, dr. Sławomirowi Jakubczakowi. Serdecznie dziękujemy dr. Mirosławowi Pakule za moderowanie serockiej konferencji, a dr. hab. Jackowi Emilowi Szczepańskiemu, który z przyczyn losowych nie wygłosił przygotowanego referatu, za wsparcie merytoryczne organizatorów tego niezwykle ważnego dla zachowania pamięci o historii Serocka wydarzenia.

Zwieńczeniem konferencji historycznej była część artystyczna, przygotowana przez Centrum Kultury i Czytelnictwa w Serocku, podczas której usłyszeliśmy cytaty, złote myśli i maksymy Marszałka Józefa Piłsudskiego (w interpretacji Andrzeja Precigsa), pieśni legionowe i lwowskie piosenki w wykonaniu aktorów: Stanisława Górki i Wojciecha Machnickiego przy akompaniamencie Zbigniewa Rymarza, pod opieką artystyczną – Tomasza Gęsikowskiego.

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom konferencji za przybycie, a także wszystkim którzy śledzili kanał Kronika Serocka na YouTube, gdzie na żywo transmitowaliśmy przebieg konferencji. Konferencję można obejrzeć TUTAJ.

Program zawierający abstrakty wygłoszonych referatów – TUTAJ

Organizatorami konferencji byli Burmistrz Miasta i Gminy Serock, Przewodniczący Rady Miejskiej w Serocku, Muzeum Historyczne w Legionowie, dr Sławomir Jakubczak.

tekst i zdjęcia: Referat Komunikacji Społecznej