Dzień Kobiet: historia niezwykłego święta

Co mają ze sobą wspólnego starożytne święto Rzymian i protesty sufrażystek XX wieku? Na to i wiele innych pytań znajdziecie odpowiedzi w krótkiej historii jednego z najpopularniejszych międzynarodowych świąt. Zobaczcie, skąd tak naprawdę wziął się Dzień Kobiet.
Dzień Kobiet 8 marca obchodzono po raz pierwszy w 1910 roku, na mocy decyzji Międzynarodówki Socjalistycznej. Jednak już rok wcześniej, 28 lutego 1909 roku obchodzono Narodowy Dzień Kobiet w Stanach Zjednoczonych na pamiątkę zamieszek i strajków w Nowym Jorku. Mimo że obecnie to święto często kojarzy się z propagandą PRL, warto pamiętać, że jego historia wiąże się z walką o emancypację kobiet.

Rewolucyjne początki
Aby lepiej zrozumieć charakter tego święta, trzeba się nieco zagłębić w historię Stanów Zjednoczonych. W roku 1901 powstała Socjalistyczna Partia Ameryki. W początkowym okresie, w dużej mierze dzięki populistycznym hasłom i otwartości na wiele grup społecznych, partia ta zyskała spore poparcie wśród Amerykanów. Kilka lat później, a dokładnie 8 marca 1908 r. doszło do protestu, w trakcie którego blisko 15 tysięcy pracowników branży odzieżowej domagało się praw ekonomicznych i politycznych dla kobiet. W ramach upamiętnienia tego protestu partia zorganizowała manifestację, która odbyła się 28 lutego 1909 r. Pochód przypominał równocześnie o strajku kobiet w fabryce bawełny, który miał miejsce w 1857 r. Idea dnia, w którym kobiety mogą wspólnie walczyć o swoje prawa, spodobała się innym ugrupowaniom socjalistycznym.

Idea dnia, w którym kobiety mogą wspólnie protestować o swoje prawa, spodobała się innym ugrupowaniom socjalistycznym. Decyzja o ustanowieniu Międzynarodowego Dnia Kobiet została podjęta rok później. W 1910 r. w Kopenhadze podczas Międzynarodowego Kongresu Kobiet Socjalistek ustanowiono obchodzony na całym świecie Dzień Kobiet.

Ciekawy za to jest fakt, że w roku 1993 polska pani premier (premierka?) Hanna Suchocka, zniosła obchody dnia kobiet. Ale natura nie znosi próżni. Dziś tamte obchody zastąpiły Manify, które odbywają się prawie we wszystkich większych miastach Polski.

Znając trochę historii, łatwo możemy zrozumieć, że 8 marca nie wiele ma wspólnego z komunizmem i kobietą na traktorze. Ta data jest ważna dla wielu kobiet, które utożsamiają się działaniem ich prababek na rzecz równości. Wciąż przecież kobiety są traktowane w inny sposób niż mężczyźni, tylko dlatego że są kobietami. Dotyka to kobiet na całym świecie.

Teraz będzie trochę o historii starożytności. Za pierwowzór święta kobiet należy uznać związane z kultem płodności i macierzyństwa rzymskie Matronalia, które w starożytności przypadały na pierwszy tydzień marca. Były to święta obchodzone w Rzymie, powiązane z kultem płodności, z bóstwami żeńskimi. Przypominało ono trochę dzisiejszy dzień kobiet, gdyż zwyczajem było, żeby mąż obdarował swoją żonę, jakimś miłym prezentem. Tego dnia świętowały nawet niewolnice i prostytutki. Liczyła się kobiecość. To ona była wyniesiona na piedestał w tych dniach.

Demonstracja sufrażystek w Nowym Jorku 6maja1912