PL-UA
Przejście graniczne w Krościenku - foto.Laine Nathan ABACA
Afgańscy uchodźcy ewakuowani boeingiem C-17 z Kabulu (2022)

20 czerwca – Światowy Dzień Uchodźcy

Światowy Dzień Uchodźcy, ang. World Refugee Day – coroczne święto obchodzone na świecie 20 czerwca, ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych 4 grudnia 2000 roku (rezolucja 55/76). Upamiętnia odwagę i siłę uchodźców na całym świecie.

Uchodźca (ang. refugee, ros. беженец, bieżeniec) – osoba, która musiała opuścić teren, na którym mieszkała ze względu na różnego typu prześladowania. Wynikające z tego zagrożenie życia, zdrowia, bądź wolności jest najczęściej związane z walkami zbrojnymi, bądź z działaniami opresyjnymi z powodu religii, pochodzenia lub przekonań politycznych.

W ponad stu krajach odbywają się uroczystości, organizowane są wydarzenia kulturalne oraz szkolenia, jak również konferencje, programy dla rodzin i dzieci, mające na celu zrozumienie potrzeb uchodźców na całym świecie. W Polsce w organizację wydarzeń co roku angażuje się Polska Akcja Humanitarna, a od niedawna także Fundacja Refugee.pl im. M. Jasiczek (wyodrębniła się z istniejącego przy dawnym Centrum Pomocy Uchodźcom PAH, portalu internetowego Refugee.pl, który wystartował 17.06 2005 r.).

W 2005 roku. hasłem obchodów było: „Odwaga nie zna granic”. Ówczesne Centrum Pomocy Uchodźcom PAH zorganizowało wraz z warszawskim Salonem Książki EMPiK (dom towarowy-Junior), wspólne głośne czytanie polskich książek przez uchodźców.

Hasło obchodów 2010 – „Poznaj swojego sąsiada uchodźcę”.

W 2016, Fundacja Refugee.pl wspólnie z Fundacją im. S. Batorego zorganizowała w Warszawie w ramach obchodów Dnia Uchodźcy wielokulturowy Piknik, którego jednym z elementów był Migrujący Tramwaj – na jego trasie można było porozmawiać z uchodźcami, poznać ich osobiste historie, muzykę, zwyczaje.

Uchodźcy wojenni z Ukrainy

Przejście graniczne w Krościenku – foto. Laine Nathan ABACA

Ponad 4 mln 547 tys. obywateli Ukrainy opuściło ojczyznę, by uciec przed wojną do innych krajów, podaje Agencji ONZ ds. uchodźców. Szacuje się, że dodatkowo co najmniej 6,98 mln ludzi porzuciło swoje domy, by się schronić w bardziej bezpiecznych miejscach w samej Ukrainie. (5 czerwca 2022).

Od początku wojny funkcjonariusze SG odprawili w przejściach granicznych na kierunku z Ukrainy do Polski 3,859 mln osób – poinformowała w poniedziałek Straż Graniczna. Od 24 lutego z Polski na Ukrainę odprawiono ponad 1,876 mln. osób – dodała SG. [aktualizacja 6 czerwca 2022]