Trudno wyobrazić sobie ogród albo balkon bez kwitnących roślin. Kwiaty stanowią barwną atrakcję na ogrodowych rabatach, na tarasie i balkonie. Tylko że kolorowe plamy na tle różnych odcieni zieleni służą nie tylko do ozdoby; pełnią ważną rolę wabienia pszczół, trzmieli, motyli i innych owadów, aby zapylały kwiaty, z których rośliny rozwiną potem jabłka, maliny albo pomidory.
Jako jadalne traktowane są z reguły kwiaty czosnku, ogórecznika, gryki, stokrotki, czarnego bzu, nasturcji, mniszka lekarskiego, fiołków, cukinii i wielu innych. Do niejadalnych, a nawet trujących należą natomiast kwiaty m.in. naparstnicy, konwalii, jaskrów, złotokapu, orlika, tojadu, datury, wilczej jagody i roślin psiankowatych, jak na przykład pomidory.
Kwiaty są niezbędne w każdym ogrodzie. A poza tym są bardziej zdolne i potrafią więcej, niż tylko pięknie wyglądać i pachnieć. Istnieje cały szereg kwiatów, które nie tylko cieszą oko i nos, ale i doskonale smakują. Czy to w sałatce, czy to w formie głównego dania lub deseru – kwiaty są uniwersalnie spożywcze i poprawiają niemal każdą potrawę. Są doskonałym dodatkiem kulinarnym oraz barwną ozdobą talerza. Oto przykłady jadalnych kwiatów.
Fiołek (Viola)
Kandyzowane fiołki były kiedyś ulubionym smakołykiem – ale również dzisiaj subtelne kwiaty roślin botanicznego rodzaju Viola zapraszają do delektowania się. Zwłaszcza kwiaty fiołka wonnego (Viola odorata) oczarowują nie tylko miłym zapachem, ale też łagodnym smakiem. Nadają się nie tylko do smażenia w słodkim syropie, lecz mogą również stanowić składnik sałatek. Fiołki są oczywiście wspaniałymi kwiatami ogrodowymi i balkonowymi o wielkiej urodzie.
Liliowiec (Hemerocallis)
Liliowce nie są u nas raczej znane jako kwiaty jadalne, jednak w Azji Wschodniej od dawna są ulubionym gościem w kuchni. Można powiedzieć, że te piękne rośliny są tam często uprawiane specjalnie do spożycia, ponieważ ich słodkawe, a przy tym delikatnie ostre kwiaty cieszą się wielką popularnością. Kwiaty liliowców są dodawane do różnych potraw: sałatek, dań z ryżem, a nawet lodów – liliowiec pasuje niemal do każdej potrawy.
Nasturcja (Tropaeolum)
Jaskrawe kwiaty nasturcji przyciągają wszystkie spojrzenia. Ale nie tylko w ogrodzie kolorowe nasturcje wprowadzają radosny nastrój; także do kuchni mogą przynieść wiele radości. Ich korzennie ostry smak nadaje się doskonale do sałatek albo na kanapki, gdzie nie tylko dobrze smakują, ale i pięknie wyglądają. Nasturcja bywa też wykorzystywana jako zamiennik kaparów: zamknięte pąki gotuje się w wodzie z solą i octem. Tak przygotowane fałszywe kapary mogą być przechowywane miesiącami.
Mniszek (Taraxacum)
Najbardziej znany mniszek lekarski i inne bardzo podobne do siebie gatunki tego rodzaju są wciąż uważane za uciążliwe chwasty. W rzeczywistości mniszek nie powinien być zwalczany, ale traktowany jako pożądany gość. Kwiaty mniszka są jadalne i nawet bardzo smaczne. Liście rośliny wspaniale nadają się na sałatki i jako dodatek do zup. Żółte kwiaty mają słodkawy smak i są doskonałą ozdobą ciast i tortów. Dają się też wykorzystać do sporządzania galaretek i marmolady.
Lawenda (Lavandula)
Kto zaprosi lawendę do swojego ogrodu, może korzystać z jej licznych zalet. Lawenda jest nie tylko piękną rośliną ozdobną, ale ze względu na urzekający zapach, również rośliną aromatyczną. Jest uważana za środek przeciwko komarom i jednocześnie cenne zioło lecznicze. Jakby tego było mało, kwiaty lawendy doskonale sprawdzają się też w kuchni. Swoim intensywnym aromatem lawenda uzupełnia wyjątkowe dania mięsne i desery. Do spożycia nadają się przede wszystkim kwiaty lawendy wąskolistnej (Lavandula angustifolia); inne gatunki, jak lawenda francuska (Lavandula stoechas) albo lawenda szerokolistna (Lavandula latifolia), nie przekonują zbytnio swoim smakiem.
Jaśmin (Jasminum)
Intensywny, słodki zapach i wspaniałe kwiaty jaśminu lekarskiego (Jasminum officinale) – nie mylić z jaśminowcem – stanowią o popularności rośliny, nawet jeśli nasze warunki klimatyczne nie zupełnie mu odpowiadają. Piękne kwiaty jaśminu są nie tylko efektowną ozdobą, ale również pożądanym składnikiem w kuchni. Świeże lub suszone są tradycyjnie przerabiane na herbatki i desery, ale też na lemoniadę i nawet lody.
Pierwiosnek (Primula)
Delikatny zapach i wspaniałe kwiaty pierwiosnka lekarskiego (Primula veris) są w stanie oczarować każdego. Jednocześnie kwiaty pierwiosnka o lekko słodkawym smaku są prawdziwym przysmakiem. Należy je jednak spożywać z umiarem, ponieważ mogą zawierać drażniącą żołądek saponinę. Nie powinno się też zrywać pierwiosnków w lesie.
Chaber (Centaurea)
Jaskrawoniebieski i piękny chaber bławatek (Centaurea cyanus) należy do najbardziej znanych polnych kwiatów. Ale nie tylko w ogrodzie te wspaniałe kwiaty stanowią efektowną ozdobę; nadają się też doskonale do dekoracji potraw. Pod względem smakowym nie są wprawdzie rewelacyjne – lekko korzenne i lekko gorzkie nie stanowią szczególnego przysmaku – ale za to wspaniale wyglądają.
Floks (Phlox)
Ze swoim bogactwem kwiatów floks jest chętnie stosowany do tworzenia kwiatowych płotów i murów ale również w kuchni znajduje niezłe zastosowanie. Intensywnie pachnący floks wiechowaty (Phlox paniculata) odznacza się mocnym aromatem i doskonale pasuje do różnych potraw.
Nagietek (Calendula)
Promiennie piękny nagietek lekarski (Calendula officinalis) znajduje miejsce w wielu ogrodach. Uprawiany jako roślina jednoroczna, nagietek zachwyca nadzwyczajną obfitością kwiatów i ich jaskrawymi kolorami. Wielu osobom nagietek kojarzy się z ziołami leczniczymi, ponieważ pomaga przy skaleczeniach skóry. Można też kwiaty bez problemu parzyć w formie herbatki albo po prostu zjadać. Wprawdzie nie odznaczają się jakimś szczególnie wybitnym smakiem, ale w sałatkach i innych potrawach stanowią piękny, jaskrawy akcent.
Cukinia (Cucurbita pepo var. giromontiina)
Prawdziwie wszechstronnym talentem odznacza się na rabacie odmiana dyni zwyczajnej zwana kabaczkiem albo cukinią. Nie tylko zachwyca latem smacznymi owocami, lecz razem ze swoimi wielkimi, żółtymi kwiatami stanowi niezwykły widok. Jednak efektowne kwiaty cukinii poza cudownym wyglądem mają też doskonały smak i są uważane za przysmak. Szczególnie nadają się jako dodatek do mięsa i ryb, a z różnymi nadzieniami są prawdziwą kulinarną rewelacją.
Begonia stale kwitnąca (Begonia semperflorens)
Ten gatunek begonii z jej delikatnymi kwiatami i wspaniałymi kolorami jest idealną rośliną ozdobną do każdego ogrodu. Także jej kwaskowy, prawie cytrusowy i bardzo orzeźwiający smak czyni z niej prawdziwą sensację. Nadaje się szczególnie do słodkich dań i owocowych deserów. Przy zrywaniu kwiatów należy zachować ostrożność, ponieważ jej płatki są kruche niczym cienki lód.
Jadalne kwiaty – zbiór i przygotowanie
Zanim po raz pierwszy spróbujecie smacznych jadalnych kwiatów, musicie je oczywiście odpowiednio przygotować. Wykorzystujcie tylko kwiaty z własnego ogrodu, albo takie, których pochodzenie jest całkowicie pewne. Można wprawdzie kupić wiele gatunków roślin o jadalnych kwiatach, jednak są one często traktowane pestycydami i absolutnie nie nadają się do spożycia.
Zerwane w ogrodzie kwiaty otrząśnijcie i umyjcie pod bieżącą wodą, aby pozbyć się kurzu i drobnych owadów. Po ostrożnym usunięciu pędów, słupków i listków można puścić wodze fantazji: czy to sałatka do ryb lub mięsa, czy to deser, zupa albo dekoracja dania – kwiaty można zastosować w kuchni do przeróżnych celów.
Wg https://twojogrodek.pl/