Głos Seniora nr 31, sierpień 2017

Drodzy Seniorzy,
Czytaj tu „Głos Seniora” Tematem numeru jest wywiad z dwójką niesamowitych ludzi, którzy z oddaniem i poświęceniem pracują na rzecz poprawy życia rzeszowskich seniorów – Danutą Kamieniecką-Przywarą, Prezes Zarządu Uniwersytetu Trzeciego Wieku Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz Janem Pająkiem, Przewodniczącym Rzeszowskiej Rady Seniorów. W wywiadzie opowiadają o współpracy między ich organizacjami oraz planach na przyszłość. Tematem przewodnim tego wydania jest zdrowie – Monika Zielińska z Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Osób Dializowanych podpowie jak w upalne letnie dni dbać o prawidłowe funkcjonowanie nerek, a dr Krzysztof Bońkowski w wywiadzie udzielonym Głosowi Seniora opowie o typowych schorzeniach osób starszych oraz o tym, jak się przed nimi chronić. Maciej Szyszka, instruktor rekreacji ruchowej i sportu, opowie o sposobach aktywności ruchowej idealnych dla seniorów oraz korzyści z nich płynących. Ciekawostki dietetyczne przygotowała dla Was Sylwia Pająk – specjalistka ds. żywienia człowieka, która zaproponowała także zdrową alternatywę dla tradycyjnego sernika – przepis na przepyszny sernik kokosowo-jaglany, idealny na letnie rodzinne spotkania. Natalia Żurek przygotowała dla Państwa spis najważniejszych nawyków żywieniowych, które pomogą długo utrzymać dobrą formę.
Aby długie letnie dni nie upływały tylko na lenistwie Pan Józef Urbańczyk przygotował zestaw krzyżówek, by nieco pobudzić zmęczone upałem szare komórki. Odrobinę satyry przygotował także dla Państwa Pan Tadeusz Krotos – rysownik i satyryk.
Artykuł o barierach architektonicznych, czyhających na seniorów w polskich miastach opisał mgr inż. arch. kraj. Jan Burtan.
Opis swojej działalności przygotowało Stowarzyszenie Poradnictwa Prawnego „PRAWNIKON”, zajmujące się pomocą prawną.

Tradycyjnie zapraszamy do współtworzenia Głosu Seniora i do udziału w licznych organizowanych przez nas konkursach Stylowa Seniorka, Zwierzak lekiem na samotność, Senior działkowiec czy Przegonić smutek.
Już 15 września zapraszamy także do udziału wIV Ogólnopolskich Senioraliach w Krakowie. Tymczasem życzymy przyjemnej lektury i słonecznych dni do późnej jesieni!

Łukasz Salwatorski