Seroccy seniorzy na Powązkach

9 listopada 2017 r.  Seniorzy z Serocka odwiedzili Cmentarz Powązkowski w Warszawie, bo cmentarz to nie tylko miejsce pochówku najbliższych, to kronika dziejów narodu, świadek przeszłości, symbol życia nie śmierci. Na żadnym innym cmentarzu w Polsce nie znajdziemy grobów tylu sławnych ludzi co na Powązkach.

Zwiedzanie rozpoczęło się od Cmentarza Wojskowego, który założony przed 100 laty jako cmentarz prawosławny jest miejscem pochówku żołnierzy różnych narodowości, uczestników powstań narodowych, żołnierzy września 1939r. Szczególnie przemówiły do naszych serc liczne groby powstańców warszawskich.

W Aleji Zasłużonych obok prominentnych polityków byłego ustroju spoczywa wiele znanych i zasłużonych osób: ludzi nauki i kultury – Polaków znanych z pierwszych stron gazet. Zaduma nad kruchością ludzkiego życia towarzyszyła nam przy grobach ofiar katastrofy smoleńskiej. Byliśmy też na „łączce”, gdzie były zakopywane zwłoki wielu wspaniałych Polaków pomordowanych w więzieniach stalinowskich. Obecnie ich szczątki są przenoszone na godne miejsce do nowo zbudowanego Mauzoleum.

Seniorzy odwiedzili też „Stare Powązki” – cmentarz założony pod koniec XVIII wieku, najstarszy nieprzerwanie działający cmentarz w Warszawie, na którym pochowano koło 1 mln osób. Można na nim podziwiać piękne stare grobowce, rzeźby nagrobne, oryginalne epitafia. Nagrobne pomniki tworzyli tu najwybitniejsi polscy rzeźbiarze XIX i XX wieku. Są tu groby znanych pisarzy, poetów, aktorów, polityków, artystów – nie sposób wszystkich wymienić i spamiętać. Niektórzy odeszli od nas całkiem niedawno jak Danuta Szaflarska, czy Wojciech Młynarski. Na tym cmentarzu spoczywa również Jerzy Waldorff założyciel Społecznego Komitetu Opieki nad Starymi Powązkami, którego dzieło odnowy tego cmentarza jest kontynuowane.

Tekst i zdjęcia Serocka Akademia Seniora
edycja zdjęć Stefan Woźniak