Toksyczni ludzie – jak ich unikać?

To nie chwasty dławią dobre nasiona, lecz bezczynność rolnika”
-Konfucjusz-

W naszym codziennym życiu możemy napotykać na licznych zazdrosnych, niedojrzałych, paranoicznych, dziecinnych i samolubnych ludzi. Krótko mówiąc, są to tak zwani toksyczni ludzie. Różnią się oni typami osobowości, zachowując jedną cechę wspólną. Nie wnoszą, ani nie tworzą niczego pozytywnego w jakimkolwiek związku, czy przyjaźni. Toksyczni ludzie – jak się przed nimi uchronić?
Charakteryzują się niszczeniem wszelkich prób tworzenia zdrowych relacji opartych na wzajemnym szacunku. Przyciągają i rozwijają złą aurę, gdyż nic ich nie zadowala. Przede wszystkim jednak, wszystko im wręcz przeszkadza.
Psycholog Albert J. Bernstein, autor Emocjonalnych Wampirów, ostrzega nas przed potencjalnymi zagrożeniami ze strony takich ludzi. Mówi, że najtrudniejszą rzeczą podczas interakcji z nimi, jest fakt iż toksyczni ludzie wysysają z nas energię, nie dając nam nawet okazji na głębszy wdech i rozeznanie się w sytuacji.
Ciężko jest zidentyfikować ich gołym okiem, nie znając złożoności ich osobowości. Dopiero po spędzeniu z nimi dłuższego czasu, zaczynamy zauważać pewne stałe negatywne emocje. Biją one zawsze z tego samego źródła, a są to przede wszystkim: apatia, wyczerpanie, frustracja i stres.

Toksyczni ludzie – jak ich rozpoznać?

Nawet kiedy rozmawiamy o tych sprawach możemy obwiniać za nie siebie. Może wydawać nam się, że podświadomie sami do tego doprowadziliśmy i być może mówimy sobie „to przeze mnie„, lub „to moja wina„. Takie myślenie doprowadza nas do utrzymywania i reaktywowania toksycznej i niezdrowej relacji.
Tolerowanie tego dyskomfortu doprowadzi do tego, że inni przestaną cię szanować. Zrozumieją, że mogą cię wykorzystywać i nadużywać twojego zaufania.
Liczne badania społeczne, a w szczególności praca francuskiego psychoanalityka Dominque Barbier „La Fabrique de l’homme pervers” dostarczają nam wyjaśnienia co do tego dlaczego żyjemy w społeczeństwie, które zdaje się promować toksyczne osobowości.
„Toksyczne osobowości są również zaraźliwe i powodują pewnego rodzaju szeroko zakrojoną społeczną paranoję”, mówi Barbier. Z drugiej strony psychiatra i psychoanalityk Marie-France Hirigoyen potwierdza teorię socjologiczną w wywiadzie dla El Confidential. W rozmowie z dziennikarzem mówi, iż „każdy kto pragnie osiągnąć w życiu sukces musi być dobrym manipulatorem”.
Wszystko to sprowadza nas do wykorzystywania innych niczym podrzędnych narzędzi. Jesteśmy ignorowani kiedy przestajemy być użyteczni w osiągnięciu konkretnego osobistego celu.

7 cech, po których poznasz emocjonalnego wampira

Ważne jest, abyśmy rozważyli następujące oznaki. Dzięki nim możemy zorientować się, czy mamy do czynienia z „wampirem emocjonalnym” na poziomie społecznym lub psychologicznym.
1. Mają wysoką psychologiczną zdolność do wykrywania twoich obaw i lęków. Potrafią sprawić, być uwierzył, że wszystko jest możliwe, w ten sposób czyniąc cię łatwiejszym obiektem manipulacji. W ten sposób doskonale wiedzą, jak dostosować swoje zachowanie do danej ofiary.
2. Z wielką wprawą potrafią wywrócić kota ogonem, doskonale tworząc sztuczną wiktymizację. Sprawiają, że masz wrażenie, że to ty jesteś ciemiężycielem, a oni ofiarą.
3. Mają doświadczenie w kształtowaniu rzeczywistości za pomocą kłamstw oraz dwulicowości. Łączą używanie obelg i łagodnego pochlebstwa w jednym zdaniu. W ten sposób przejmują kontrolę nad rozmową i myślami słuchacza.
4. Nie szanują niezależności innych.
5. Zazwyczaj nigdy nie mają poczucia winy.
6. Są ludźmi z ogromną zdolnością na stosowanie psychologicznych strategii. Nie są szczególnie kreatywni, jednak stale osiągają swoje cele i zamiary.
7. Zazwyczaj można dostrzec brak spójności między tym co mówią, a tym co robią. Często przyświecają krytycznymi, lub altruistycznymi wartościami, jednak kiedy przyjdzie co do czego ich czyny są egoistyczne i skupiają się wyłącznie na własnym interesie.
Na zakończenie pragnę przypomnieć ci, że kiedy masz do czynienia z takimi ludźmi, to musisz pamiętać o tym co jest najważniejsze. Musisz stale mieć na uwadze, to jak ważna jest empatia i usiłowanie zrozumienia tego co nas otacza.
Ważnym czynnikiem jest otaczanie się bezwarunkową miłością i pamiętanie o tym, że wszyscy jesteśmy ludźmi. Każdy z nas ma odmienne, wyjątkowe życie, które powoduje, że postępujemy w taki, bądź inny sposób. Odpowiedzialność za to byś stale dążył do zdrowego życia i samopoczucia, abyś szczerze cieszył się, że jesteś właśnie sobą, leży w twoich rękach.

Tekst ze strony Piękno umysłu