„Hippiska z Białowieży”, czyli niesamowita biografia Simony Kossak

Prawnuczka Juliusza, wnuczka Wojciecha i córka Jerzego Kossaka – Simona, ostatnia Kossakówna miała być długo oczekiwanym męskim potomkiem, który odziedziczy talent malarski po słynnych przodkach. Wybrała jednak własną drogę i ponad 30 lat żyła w Puszczy Białowieskiej, w drewnianej leśniczówce bez prądu i wody. Poznajcie wyjątkową historię Simony Kossak! Zwłaszcza teraz, gdy o Puszczy Białowieskiej znów zrobiło się głośno.

„Hippiska z Białowieży. Opowieść o niezwyczajnym życiu Simony Kossak” to intrygująca biografia autorstwa Anny Kamińskiej, która odważyła się opowiedzieć o życiu tej niezwykłej przyrodniczki, biolożki, profesor nauk leśnych, przez dziennikarzy nazywanej także „kobietą z dżungli”. „Pisząc o niej, chcąc ją zrozumieć, trzeba stale mówić, że była biała, a zarazem czarna, zimna a równocześnie gorąca. Była bowiem taka, i taka.” – autorka podkreśla, że takimi słowami opisywano zarówno samą Simonę, jak i jej ciotkę, Marię Pawlikowską – Jasnorzewską.

Jest to wciągająca, malownicza i twórcza dla wyobraźni historia przeplatana wieloma zdjęciami z archiwum rodziny i znajomych. Stadko dzikich saren, traktujące Simonę jak pełnoprawnego członka swojej społeczności, dzik Żaba towarzyszący Simonie na spacerach po puszczy i wylegujący się w łóżku czy oswojone młode rysie – to tylko wybrani zwierzęcy przyjaciele bohaterki, których czytelnik poznaje na kartach książki. Piękno dzikiej przyrody, prastara puszcza tuż na wyciągnięcie ręki, dzikie zwierzęta przychodzące tuż pod drzwi. Ostatnia Kossakówna o wiele lepiej rozumiała i dogadywała się ze zwierzętami niż z ludźmi. To właśnie w relacjach ze zwierzętami doświadczała tego, czego nie zaznała w domu: emocjonalnej bliskości, empatii i czułości.

„Hippiska z Białowieży” to opowieść, która nie tylko przybliża nam postać głównej bohaterki i jej rodziny. To wzruszająca historia, która uczy i poszerza horyzonty. Napisana ze smakiem, wyważona, inspiruje do odkrywania samego siebie i zachęca, aby iść naprzód, nawet w nieznaną dzicz. Simona Kossak cieszyła się ze swojego wyboru i życia w puszczy, powtarzając, że „ucieczka z Krakowa do Białowieży, to była najlepsza rzecz, jaką mogłam w życiu zrobić”. O niezwykłej przyrodzie Puszczy Białowieskiej opowiedziała w ponad 2000 wywiadach dla Polskiego Radia, artykułach, książkach i filmach przyrodniczych. Aż w końcu Anna Kamińska opowiedziała o samej Simonie. I to w jaki sposób!
Autorka tekstu: Karolina Malinowska C@feSenior