Muzeum Powstania Warszawskiego

To innowacyjne muzeum upamiętnia powstanie warszawskie 1944 roku. Mieści się w dawnej elektrowni tramwajowej. Posłuchasz tu opowieści bohaterskich powstańców, przyjrzysz się replice bombowca Liberator i obejrzysz animację „Miasto Ruin”.

Muzeum Powstania Warszawskiego fot. m.st.Warszawa

Wyjątkowe miejsce, które pomaga zrozumieć współczesną Warszawę. To interaktywne muzeum upamiętnia największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie podczas II wojny światowej. Powstanie 1944 roku, bo o nim mowa, na zawsze zmieniło oblicze stolicy Polski.
Multimedialna ekspozycja oddaje atmosferę powstańczej Warszawy, pokazuje nie tylko militarne dzieje 63 dni walk i życie codzienne ludności cywilnej ale także opisuje powojenny terror komunistyczny. Spacerując po granitowym bruku wśród gruzów zniszczonej stolicy posłuchasz opowieści powstańców i obejrzysz powstańcze pamiątki. Zrozumiesz jak się czuli przemieszczający się kanałami żołnierze i zobaczysz z lotu ptaka zrównaną z ziemią stolicę na filmie „Miasto Ruin”.
Możesz też zrobić sobie zdjęcie z wierną repliką Liberatora B-24J. Z takich samolotów dokonywano zrzutów z pomocą dla walczącej Warszawy.
Serce obiektu stanowi stalowy monument przechodzący przez wszystkie kondygnacje budynku. Jego ściany pokrywają daty kolejnych dni powstania i ślady po pociskach, a z wewnątrz dobiega brzmienie bijącego serca, które symbolizuje życie Warszawy w 1944 roku.

Muzeum Powstania Warszawskiego fot. Adrian Grycuk CC BY-SA 3.0-plWikimedia Commons

W przylegającym do Muzeum Parku Wolności zwróć uwagę na Mur Pamięci. Wyryto na nim blisko 11 tysięcy nazwisk poległych w Powstaniu żołnierzy. Koniecznie zwróć też uwagę na powstańcze murale autorstwa znanych polskich artystów na „Murze Sztuki”.